Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

9 czerwca 2024r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.  Mieszkańcy Gdańska głosować będą w obejmującym całe województwo pomorskie okręgu wyborczym nr 1.

Wybierać będziemy spośród 70 kandydatów na 7 listach wyborczych. Ilość mandatów z okręgu nie jest ściśle określona, zależy od frekwencji w danym okręgu.
Zasady głosowania są tu:
Eurowybory 2024 – zasady głosowania

Zarejestrowane listy wyborcze w okręgu nr 1:

    1. KKW Trzecia Droga
    2. KW Konfederacja
    3. KW Bezpartyjni Samorządowcy
    4. KW Polexit
    5. KKW Koalicja Obywatelska
    6. KKW Lewica
    7. KW Prawo i Sprawiedliwość

Sukcesywnie pod linkami poszczególnych komitetów będę wstawiać listy imienne kandydatów.

TD – wyniki kandydatów w wyborach 2023

Wyniki kandydatów Trzeciej Drogi w wyborach parlamentarnych 2023 w okręgu wyborczym 25.

    1. Agnieszka Buczyńska
      35 213 głosów (1 wynik na liście TD) – otrzymała mandat
    2. Łukasz Kopeć
      7 375 głosów (3 wynik na liście TD) – bez mandatu
    3. Magdalena SROKA
      18 348 głosów (2 wynik na liście TD) – otrzymała mandat
    4. Katarzyna Małgorzata GROENKE
      2 758 głosów (5 wynik na liście TD) – bez mandatu
    5. Tomasz Tadeusz KAJZER
      3 082 głosy (4 wynik na liście TD) – bez mandatu
    6. Piotr Przemysław STEC
      2 441 głosów (5 wynik na liście TD) – bez mandatu
    7. Krzysztof Gabriel TRAWICKI
      2 165 głosów (8 wynik na liście TD) – bez mandatu
    8. Andrzej Leszek PECKA
      1 308 głosów (12 wynik na liście TD) – bez mandatu
    9. Tomasz Piotr GAJEWSKI
      1 227 głosów (13 wynik na liście TD) – bez mandatu
    10. Jakub Marek TRZECIAK
      1 086 głosów (14 wynik na liście TD) – bez mandatu
    11. Dominik Jan PARZYSZEK
      409 głosów (24 wynik na liście TD) – bez mandatu
    12. Ewa CZEPLINA
      1 449 głosów (11 wynik na liście TD) – bez mandatu
    13. Paweł CYWIŃSKI
      895 głosów (16 wynik na liście TD) – bez mandatu
    14. Małgorzata RYBAKOWSKA
      751 głosów (19 wynik na liście TD) – bez mandatu
    15. Aleksandra ROKICKA
      744 głosy (20 wynik na liście TD) – bez mandatu
    16. Wioleta Teresa LORYŚ
      758 głosów (18 wynik na liście TD) – bez mandatu
    17. Maciej GONISZEWSKI
      1 040 głosów (15 wynik na liście TD) – bez mandatu
    18. Małgorzata Maria KŁOS
      844 głosy (17 wynik na liście TD) – bez mandatu
    19. Sandra POLAK
      2 028 głosów (10 wynik na liście TD) – bez mandatu
    20. Andrzej Edward RADUŃSKI
      590 głosów (22 wynik na liście TD) – bez mandatu
    21. Beata Agnieszka DOMBROWSKA-GRUBBA
      463 głosy (20 wynik na liście TD) – bez mandatu
    22. Piotr DERUŚ
      735 głosów (21 wynik na liście TD) – bez mandatu
    23. Anna Lucyna ADAMOWICZ
      2 652 głosy (6 wynik na liście TD) – bez mandatu
    24. Zbigniew Jan MICHAŁEK
      2 143 głosy (9 wynik na liście TD) – bez mandatu

Trzecia Droga w naszym okręgu uzyskała 14,7% głosów, zdobywając 2 mandaty poselskie. Agnieszka Buczyńska jest debiutantką w sejmie, natomiast dla Magdaleny Sroki jest to reelekcja, choć w poprzedniej kadencji mandat poselski otrzymała z listy PiS-u, jako członek Porozumienia.